Tam Kapalı (Full Endoscopic) Bel Fıtığı Ameliyatı

Tam Kapalı (Full Endoscopic) Bel Fıtığı Ameliyatı

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı nedir?

Bel fıtığı çok sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Toplumda %80 kişi yaşamının bir döneminde çok şiddetli bel ağrısıyla karşılaşmaktadır. Bu ağrıların çoğu tıbbi tedavi ve istirahatle geçmekte ve hastalar günlük yaşamlarına dönebilmektedir. Ancak bazı hastalarda çok şiddetli olan bel ve bacak ağrısı geçmemekte ve ek olarak bacak ve/veya ayakta kuvvet kaybı gelişmektedir. Çok nadiren de olsa hastalarda idrar ve gaita tutamama sorunu gelişmektedir. Bu durumlarda da hastaları ameliyat etmek gereksinimi doğmaktadır. Günlük yaşamı çok etkileyen bu sorun artık tıp teknolojisinin de hızlı gelişimiyle tam endoskopik diğer adıyla tam kapalı bel fıtığı ameliyatı denen çok konforlu bir ameliyatla tedavi edilebilmektedir.

Tam kapalı bel fıtığında ameliyat tekniği nasıldır ve diğer açık ameliyat olan mikrodiskektomiden farkı nedir?

Bildiğimiz üzere bel fıtığı ameliyatları çok uzun zamandır mikrodiskektomi denilen cerrahi teknikle yapılıyordu. Bu ameliyatta büyük cilt kesisi kullanılıyor, oldukça fazla kas dokusu sıyrılması gerekiyor, kemik doku çıkarımı yapılıyor ve ameliyat sonrası nedbe dokusu oluşumu nedeniyle daha fazla yapışıklık oluşuyordu. Full endoskopik yani tam kapalı bel fıtığı ameliyatı ile bu olumsuz etkilerle karşılaşmadan hastayı sağlığına kavuşturmak mümkün.

Image link
Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı çok küçük (1 cm’den daha) bir kesiden yapılır. Açık ameliyat olan mikrodiskektomideki gibi kas dokusu sıyrılmaz, kemik doku kesmek gerekmez. Ayrıca iyileşme ya da nedbe dokusu nedeniyle oluşan doku yapışıklığı tam kapalı ameliyatta çok azdır veya yoktur.

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı herkes için uygun mudur?

Evet. Tüm bel fıtığı tiplerinde ve omurga kanal darlığında da tam kapalı ameliyat uygun bir tedavi yöntemidir.

Tam kapalı bel fıtığı ameliyat ücreti nedir?

Ameliyat ücretlerini Türk Tabipler Birliği’nce belirlenen ve tüm özel hastanelerin kullandığı bir ücretlendirme listesinden belirliyoruz. Bu listenin adı “Hekimlik Uygulamaları Veritabanı”dır. Bu nedenle hastalarımızın aklında orantısız bir fiyat belirleme kuşkusu kalmamaktadır.

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı tehlikeli mi?

Ameliyatın içerdiği tüm riskler açık ameliyat olan mikrodiskektomi ile aynıdır. Her 2 ameliyatta da komplikasyon oranını azaltan en önemli etken cerrahın deneyimidir.

Tam kapalı ameliyattan ne kadar sonra normal ve sosyal yaşama dönmek mümkün?

Hastalarımızın zamanı sorunu var ve ofis ortamında çalışıyorlarsa 10 gün sonra işlerine dönebilirler. Ancak biz zamanı uygun hastalarımızdan ofis yaşamına 20 gün sonra dönmelerini istiyoruz.

Ne zaman araç kullanabilirim?

Hastalarımız ameliyattan 15 gün sonra şehir içi, 1 ay sonra şehirlerarası araç kullanabilir.

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatından ne kadar sonra normal cinsel yaşama dönebilirim?

Hastalarımızın 20 gün sonra normal cinsel yaşamlarına dönmelerine izin veriyoruz.

İlgili Gönderiler